Raport EFL „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”
To już 12. edycja raportu, w którym pod lupę wzięliśmy małe i średnie przedsiębiorstwa. Tym razem sprawdziliśmy, jak właściciele firm postępują wobec dylematu „kupować czy wynajmować?”. Otwartość na wynajem przedmiotów zamiast ich kupowania oraz przywiązanie do własności porównaliśmy w pięciu branżach: produkcyjnej, rolnej, budowlanej, transportowej i handlowej.
Obecne czasy nie należą do najłatwiejszych. Jeszcze niedawno przedsiębiorcy musieli przystosować się do nowej, pandemicznej rzeczywistości. Dziś mamy z kolei do czynienia z wojną w Ukrainie, która nie pozostaje bez wpływu na sytuację gospodarczą i funkcjonowanie sektora MŚP. Wszystko to wymaga od przedsiębiorców dużej elastyczności, która pozwoli im nie tyle „mieć”, co „być”. W tę kwestię doskonale wpisuje się zagadnienie „kupować czy wynajmować?”.
Wynajem jako trend
Wynajem jako forma finansowania środków trwałych zyskuje coraz większą popularność. Widać to zwłaszcza branży produkcyjnej, rolnej i budowlanej, gdzie odpowiednio 78%, 73% i 69% badanych firm zgadza się z tak postawioną tezą. W znacznie mniejszym stopniu dotyczy to handlu i transportu – w tych sektorach większe zainteresowanie najmem dostrzega odpowiednio tylko co trzeci i co drugi przedstawiciel.
Rosnące zainteresowanie wynajmem jest bezpośrednią konsekwencją spowolnienia gospodarczego, w wyniku którego coraz więcej przedsiębiorców jest zmuszonych do poszukiwania nowych form finansowania inwestycji. Ceny pojazdów i maszyn rosną w zawrotnym tempie, a w wielu przypadkach wybranych modeli po prostu nie ma lub czas oczekiwania na nie wynosi kilka lub kilkanaście miesięcy – mówi Wojciech Przybył, Członek Zarządu EFL.
Kupować czy wynajmować?
Przedsiębiorcy z sektora MŚP nadal wykazują silne przywiązanie do własności – największe w branży produkcyjnej i budowlanej, a najmniejsze w przypadku gospodarstw rolnych, wśród których aż 17% chętniej wynajmuje niż kupuje na własność. Mimo wszystko przedsiębiorcy z wszystkich branż dostrzegają korzyści biznesowe z najmu maszyn, urządzeń i samochodów, a najczęściej w tym kontekście wskazują redukcję kosztów.
Najem oznacza również większy kapitał na działalność podstawową i mniejsze ryzyko angażowania znacznych środków w inwestycje, co podkreślają zwłaszcza przedstawiciele sektora transportu. Zdaniem większości badanych z branży handlowej, transportowej i rolnej to także mniejsza ilość pracy związanej z dbaniem o sprzęt.
Raport „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” jako pierwszy na polskim rynku porusza temat najmu z tak szerokiej perspektywy. Znajdziesz w nim nie tylko wiele ciekawych danych, lecz także komentarze ekspertów z poszczególnych branż. Zachęcamy do lektury!
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.