Zarabiasz za granicą? Podatki musisz rozliczyć w Polsce!
Nowe prawo dotyczyć będzie wszystkich osób, które uzyskują jakikolwiek dochód za granicą.
Przyjęcie konwencji MLI
Od połowy tego roku w Polsce obowiązuje nowe prawo dotyczące podwójnego opodatkowania. Chodzi o ratyfikowaną w lipcu konwencję MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties). Nakłada ona na Polaków zarabiających za granicą obowiązek składania deklaracji podatkowej w Polsce, nawet jeżeli nic w naszym kraju nie zarobili. Celem nowych regulacji jest walka z agresywną optymalizacją podatkową. Na razie dotyczy jedynie osób pracujących w Austrii, na Słowenii oraz na wyspach Man i Jersey, ale liczba państw ratyfikujących konwencję będzie się zwiększać. Od października nowe prawo będzie obowiązywać również w Szwecji, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz Serbii.
Dotychczas osoba zarabiająca za granicą rozliczała się jedynie z zagranicznym fiskusem. Od stycznia 2019 roku każdy, kogo “ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Polsce, będzie musiał złożyć w naszym kraju stosowną deklarację podatkową. Eksperci podkreślają, że przepisy dotyczą tylko polskich rezydentów podatkowych – czyli osób, które mają w naszym kraju dom, rodzinę, majątek itd. Jeżeli zaś z ojczyzną łączy go jedynie paszport i obywatelstwo, nowe prawo go nie dotyczy.
Ulga abolicyjna
Warto podkreślić, że wysokość podatków pozostanie bez zmian. Dzięki uldze abolicyjnej zapisanej w ustawie o PIT, osoby zarabiające za granicą są zwolnione z dodatkowego podatku w naszym kraju. Eksperci zauważają jednak, że ulga dotyczy umów cywilnoprawnych oraz umów o pracę, nie obejmuje natomiast emerytur. Może zatem dojść do sytuacji, że emeryt pobierający świadczenie w jednym z krajów objętych MLI, będzie musiał opłacić podatek w Polsce.
Osoby, które nie złożą odpowiedniej deklaracji podatkowej muszą się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Prawdopodobnie zostanie to potraktowane jako wykroczenie skarbowe obciążone grzywną. Warto jednak pamiętać o nowym prawie, żeby uniknąć późniejszych problemów.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.