Rosną koszty usług bankowych dla przedsiębiorców
W styczniu tego roku Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat cen usług bankowych skierowanych do MŚP. Wnioski płynące z lektury dokumentu raczej nie ucieszą przedsiębiorców.
NBP przeanalizował w swoim raporcie ceny podstawowych usług skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Wyniki nie napawają optymizmem – w ciągu ostatniego roku ceny właściwie wszystkich usług wzrosły.
Droższe prowadzenie rachunku firmowego i inne czynności
Z dokumentu dowiadujemy się, że koszt prowadzenia rachunku dla osób mających jednoosobową działalność gospodarczą wzrósł o 14 groszy miesięcznie, a przelewy zlecane w oddziałach banku podrożały o 10 groszy. Banki podniosły również prowizje od innych czynności dokonywanych w placówkach bankowych, np. wypłat gotówki i korzystania z wpłatomatów. Bez zmian pozostały za to ceny przelewów internetowych.
Podwyżki cen objęły także małe i średnie przedsiębiorstwa, które za prowadzenie rachunku płacą średnio o ponad 2,22 zł więcej niż przed rokiem. Podrożały także przelewy, zarówno dokonywane w placówkach jak i zlecane przez Internet. Więcej będzie trzeba także zapłacić za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale bankowym oraz za korzystanie z karty debetowej.
To nie koniec podwyżek?
Jak podkreślają eksperci, obecne podwyżki to dopiero początek. Banki, dotychczas zarabiające głównie na obrocie kapitałem, coraz częściej muszą szukać innych źródeł dochodu. Przyczyną są rosnące koszty wynagrodzeń, energii czy inwestycje w coraz nowocześniejsze systemy elektroniczne.
Podwyżki, zgodnie z prognozami ekspertów, wywołał również podatek bankowy. Tak jak przypuszczano, banki umiejętnie przerzucają jego koszt na klientów, najczęściej właśnie poprzez podnoszenie opłat za podstawowe usługi.
Na korzyść przedsiębiorców działa fakt, że na rynku usług bankowych wciąż jest duża konkurencja. Dzięki temu dalsze podwyżki, choć nieuniknione, nie będą bardzo drastyczne. Bankowcy czują również na plecach oddech fintechów, które łakomym okiem spoglądają w stronę przedsiębiorców, będącymi bardzo atrakcyjną grupą klientów.
Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy ekspertów się sprawdzą i ewentualne dalsze podwyżki nie będą bardzo drastyczne.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.