Rewolucja w Kodeksie Pracy – czy aby na pewno?
Mimo szumnych zapowiedzi rządu, na ten moment nie dojdzie do rewolucyjnych zmian w Kodeksie Pracy. Projekt zaproponowany przez powołaną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy wzbudził wiele kontrowersji i póki co, został odłożony na później.
Propozycje nowych ustaw nie będą w większości dalej procedowane. Jednak od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe, uchwalone jeszcze w zeszłym roku regulacje z zakresu prawa pracy. Dotyczą one m.in. Pracowniczych Planów Kapitałowych, zrzeszania się w związki zawodowe, prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej czy sposobu wypłaty wynagrodzenia pracownikom.
Nowość – Pracownicze Plany Kapitałowe
Ciekawym pomysłem są Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK). To dodatkowy program oszczędnościowy dla ponad 11 milionów Polaków, który ma stanowić zabezpieczenie na czas emerytury. Co ważne, system PPK będzie tworzony poprzez wpłacanie składek zarówno przez pracowników, jak i przez pracodawców. W owym systemie długotrwałego oszczędzania będzie brać udział również Państwo.
Na początek pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób będą zobligowani do zaproponowania pracownikom przystąpienie do programu. Dla pracowników jest to dobrowolna decyzja. Po przystąpieniu do programu pracownik otrzymuje od Państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 zł, a dopłata roczna z Funduszu Pracy będzie wynosić 240 zł. Podstawowa wpłata ze strony pracodawcy będzie wynosić 1,5% wynagrodzenia. Natomiast sam pracownik może zadeklarować wpłatę w wysokości do 2% swojego wynagrodzenia. Środki zgromadzone w ramach PPK będą wypłacane uczestnikom programu po ukończeniu 60. roku życia. Zakończenie wdrażania PPK jest zaplanowane na początek 2021 roku.
Rodzaj umowy a przynależność do związków zawodowych
Kolejna zmiana w Kodeksie Pracy obowiązująca od stycznia 2019 r. dotyczy prawa tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Teraz przysługuje ono osobom wykonującym pracę zarobkową nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także np. posiadającym umowę o zlecenie, umowę o dzieło lub posiadającym działalność gospodarczą. Dodatkowo, nowe przepisy bardziej chronią działaczy związkowych, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Jeśli pracodawca zdecyduje się zwolnić taką osobę bez wymaganej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, będzie musiał zapłacić jej odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia.
Zmiana sposobu wypłaty wynagrodzenia
Mimo, że wypłata miesięcznego wynagrodzenia na konto wskazane przez pracownika to już standard, według starego przepisu Kodeksu Pracy podstawową formą płacenia pensji było otrzymywanie pieniędzy do rąk własnych. Od stycznia uległo to zmianie – nowy przepis dostosowuje się do panujących warunków. Jako podstawową formę wypłaty wynagrodzenia ustanowiono przelew na konto. Jednak wypłata na starych zasadach jest wciąż możliwa. Każdy pracownik, który wciąż będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych, może złożyć stosowny wniosek w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy o zmianie podstawowej formy wypłaty.
Zmiany w prowadzeniu i przechowywaniu dokumentacji pracowniczej
Nowe przepisy Kodeksu Pracy wreszcie uwzględniły możliwość digitalizacji dokumentacji pracowniczej. Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy mogą prowadzić i przechowywać taką dokumentację w wybranej przez siebie formie – papierowej lub elektronicznej. Dotyczy to jednak tylko pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r. Pracownicy, którzy zostali zatrudnieni wcześniej, mogą mieć swoją dokumentację w formie elektronicznej pod warunkiem, że każdy zeskanowany dokument będzie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub pieczątką elektroniczną, która będzie potwierdzała zgodność odwzorowania cyfrowego z oryginałem. Pracodawca ma teraz obowiązek przechowywać dokumentację pracowniczą przez okres zatrudnienia pracownika, a także przez okres 10 lat od momentu rozwiązania z nim umowy o zatrudnieniu.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.