Polski eksport rośnie w siłę. Jak wypada na tle innych krajów Europy?
Coraz odważniejsza ekspansja i wykorzystywanie przez polskich przedsiębiorców szans pojawiających się na globalnych rynkach skutkuje większym wpływem eksportu na wzrost gospodarczy. Pokazują to dane Europejskiego Urzędu Statystycznego – publikowanego każdego roku wskaźnika, który powstaje na podstawie podzielenia wartości eksportu towarów i usług w danym kraju przez jego PKB.
Polski eksport stale rośnie
W 2018 roku wspomniany wskaźnik dla polskiego eksportu wynosił 55,6%. W porównaniu do danych z wcześniejszego roku zanotował wzrost o około 1 punkt (wówczas wynosił 54,3%). O tym, jak na przestrzeni lat polski eksport nabrał znaczenia, pokazuje przyrost na przestrzeni dekady. W 2008 roku było to „zaledwie” 37,9%, czyli aż o 16,4 punktów procentowych mniej.
Co eksportuje Polska? Według danych GUS, polscy przedsiębiorcy wysyłają za granicę najwięcej produktów z kategorii „maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”, których eksport w 2019 roku stanowił prawie 40% całości. Na drugim miejscu znalazły się „towary przemysłowe”, które stanowiły ok. 18%.
Luksemburg synonimem eksportu
Dla którego europejskiego kraju eksport ma obecnie największe znaczenie? Bezkonkurencyjny w tej kategorii okazuje się Luksemburg. Wielkość jego eksportu wyrażona w PKB wynosiła w 2018 roku 211,6%. Na taki wynik wpłynęła otwartość gospodarki tego kraju. Luksemburg jest siedzibą wielu międzynarodowych firm, między innymi największego na świecie producenta stali czy luster dla przemysłu motoryzacyjnego, europejskiego lidera satelitarnego oraz wielu przedsiębiorstw high-tech.
Wielka piątka
Powyżej „setki” znalazły się jeszcze dwa kraje Unii Europejskiej – Malta i Irlandia (odpowiednio 143,9% oraz 122,3%). „Wielką piątkę” zamykają Słowacja i Słowenia, które zanotowały odpowiednio 96,1% oraz 85,4%. Polska ze swoim wynikiem znalazła się na 18. pozycji wśród 28 państw Unii Europejskiej. Nasz wynik utrzymuje się jednak powyżej średniej unijnej, która wynosiła 46,3%, a także powyżej średniej unii walutowej (48%).
Drugi biegun
Który kraj ma najmniejszą wielkość eksportu wyrażoną w PKB? Na drugim biegunie znajduje się Wielka Brytania z wynikiem 30,6% – wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Już wkrótce zniknie z tego zestawienia, gdyż – według brytyjskiego premiera Borisa Johnsona – najbardziej aktualny termin brexitu to 31 stycznia 2020 roku. Piątkę zamykają Francja (31,3%), Włochy (31,5%), Hiszpania (35,1%) oraz Grecja (36,1%).
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.