Korzystaj z księgowości w chmurze, aby zarządzać swoimi finansami
Transformacja cyfrowa w biznesie nie jest żadną nowością. Coraz więcej firm przenosi jednak swoje systemy finansowo-księgowe do chmury. Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?
Trzy etapy cyfrowej transformacji
Eksperci wyróżniają trzy etapy, które w drodze po nowoczesne rozwiązania i bezpieczeństwo procesów powinny przejść przedsiębiorstwa.
- Podstawowy z nich, którego doświadcza większość firm, to digitisation, czyli konwertowanie danych analogowych na formy cyfrowe.
- Drugi etap – digitalization – wiąże się z sukcesywnym wprowadzaniem narzędzi do przetwarzania i obsługi cyfrowych danych. Mowa tutaj chociażby o systemach księgowych, systemach CRM (Customer Relationship Management) i ERP (Enterprise Resources Planning).
- Digital transformation, czyli pełna transformacja cyfrowa, to ostatni etap. Wiąże się z pełnym wykorzystaniem potencjału technologicznego oraz trwałą zmianą nawyków wśród pracowników, adaptacją wprowadzonych wcześniej rozwiązań.
Systemy finansowo-księgowe w chmurze
Według danych przekazanych przez Eurostat, w ubiegłym roku z chmury obliczeniowej korzystała blisko połowa przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej. Przodownikami w wykorzystaniu tego typu rozwiązań jest Szwecja oraz Finlandia. Rozwiązania chmurowe wdrożono w tych krajach już w 3/4 wszystkich przedsiębiorstw.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na tego typu rozwiązania, wskazują na szereg korzyści:
- zwiększenie skalowalności i dostępności do mocy obliczeniowych,
- optymalizacja kosztów,
- swobodny dostęp do aplikacji,
- szybkość i łatwość dostępu do informacji,
- uproszczenie zarządzania obszarem finansowo-księgowym,
- usprawnienie i automatyzacja procesów podatkowych w organizacji,
- ograniczenie wystąpienia błędów w obszarze rozliczeń finansowych,
- wzrost innowacyjności firmy.
Przeniesienie systemów finansowo-księgowych do chmury pozwala więc na usprawnienie szeroko pojmowanej biurokracji związanej z prowadzeniem operacji finansowych w ramach przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach ułatwia komunikację z bankami i innymi zewnętrznymi podmiotami finansowymi, które coraz częściej umożliwiają pobranie danych na temat operacji finansowych firmy bezpośrednio do danego oprogramowania. Big Data i analiza zgromadzonych danych ułatwia też przeprowadzenie szybkiej oceny kondycji finansowej firmy, sprawdzenie wydatków lub zysków, a także błyskawiczne odnalezienie interesujących nas transakcji.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.