Koszmar eksporterów – rekordowo długie terminy płatności!
Złe wieści dla eksporterów – w tym roku średni czas regulowania należności wyniesie na świecie aż 67 dni!
Rosnący wskaźnik DSO
Euler Hermes, największy ubezpieczyciel należności handlowych na świecie, w maju tego roku opublikował prognozy dotyczące wskaźnika DSO (ang. Days Sales Outstanding), czyli długości obiegu należności. Wynika z nich, że w 2018 roku osiągnie on rekordowy poziom wynoszący 67 dni. Prognozy stworzono w oparciu o próbę spółek giełdowych z 36 krajów, które reprezentują 20 sektorów gospodarki. DSO to średnia liczba dni, po których przedsiębiorstwo powinno otrzymać zapłatę za sprzedany towar.
Najgorzej w badaniu wypadły firmy chińskie, które na zapłatę czekają średnio 92 dni. Kolejne kraje z najwyższym DSO to Grecja (89 dni) a także Włochy i Turcja (83 dni). Polscy przedsiębiorcy wypadają na tym tle całkiem dobrze, płacąc za usługi i towary średnio po 59 dniach. Najszybciej należne środki otrzymują firmy działające w Nowej Zelandii (43 dni), a także w Austrii i Danii (47 dni).
Paradoksalnie, wysoki poziom DSO to dobry znak dla światowej gospodarki. Eksperci firmy Euler Hermes podkreślają, że wskaźnik ten wydłuża się, gdy sytuacja gospodarcza jest dobra, a przedsiębiorstwa mają do siebie zaufanie. Dlatego też ten trend prawdopodobnie utrzyma się dłużej.
Co to oznacza dla Polski?
Dla polskich eksporterów nie są to jednak dobre prognozy. Wydłużający się czas pomiędzy dostawą towaru a otrzymaniem płatności to duże ryzyko, które może zaburzyć cały łańcuch dostaw. Na rynku dostępne są jednak narzędzia pozwalające zmniejszyć niepewność i otrzymać zapłatę nawet po kilku dniach. Takim atrakcyjnym narzędziem dla polskich eksporterów jest faktoring zagraniczny EFL. Skorzystać z niego mogą przedsiębiorcy operujący na rynkach całego świata.
Dla podmiotów operujących w granicach Unii Europejskiej, usługa ta nie różni się znacznie od faktoringu krajowego. Przedsiębiorca może skorzystać z faktoringu pełnego – zabezpieczającego przed niewypłacalnością dłużnika oraz z faktoringu niepełnego – nie gwarantującego takich zabezpieczeń. Wszelkie rozliczenia dokonywane są w walucie, w której wystawiona jest faktura. Dzięki temu nie ma konieczności przewalutowywania, a co za tym idzie, wahania kursów nie mają wpływu na koszt usługi. Co ciekawe całkowity koszt faktoringu zagranicznego jest zazwyczaj niższy niż krajowego. Wynika to z różnicy stóp procentowych w Polsce i strefie euro.
Eksperci podkreślają, że przed skorzystaniem z faktoringu zagranicznego warto przeanalizować potrzeby swojego przedsiębiorstwa, a także ocenić ryzyko braku zapłaty ze strony zagranicznego kontrahenta. W przypadku współpracy ze znanymi partnerami o stabilnej sytuacji finansowej, faktoring niepełny może być zupełnie wystarczający. Gdy podejmujemy współpracę z nieznanym podmiotem albo znacząco zwiększamy wartość eksportu, warto rozważyć pełny faktoring. W przeciwnym razie brak spłaty należności może okazać się zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą faktoringową Europejskiego Funduszu Leasingowego. Nasi doświadczeni doradcy z pewnością dopasują rozwiązanie optymalne dla Twojego przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.