Idea kalkulatora śladu węglowego powstała, aby określić wpływ różnych podmiotów i działań na klimat i środowisko. Oddany do Twojej dyspozycji kalkulator pozwala na obliczenie wielkości śladu węglowego operacyjnego zarówno dla standardowego środka trwałego, jak i niskoemisyjnego (np. elektrycznego lub o mniejszym zużyciu danego rodzaju paliwa). W zależności od Twoich potrzeb, możesz obliczyć ślad węglowy jednego środka trwałego lub dodać drugi do porównania. Aby zobrazować wpływ na klimat i środowisko, wyniki przedstawiliśmy dodatkowo w formie ekwiwalentu ilości drzew. Wartość ta została wyrażona jako liczba drzew odpowiadająca wielkości śladu węglowego wybranego środka trwałego lub różnicy pomiędzy porównywanymi aktywami.
Zmiany klimatyczne bez wątpienia należą do najważniejszych problemów środowiskowych współczesnego świata. Obliczanie i redukcja śladu węglowego w firmie przynosi wiele korzyści, zarówno dla samej organizacji, jak i dla całego społeczeństwa oraz środowiska naturalnego. Skorzystaj z naszego kalkulatora i przekonaj się, jakie to proste!
możliwość dostosowania się do wymogów regulacyjnych,
większa świadomość ekologiczna,
możliwość redukcji kosztów energii,
możliwość pozyskania atrakcyjnego finansowania inwestycji (dotacje, pożyczki),
pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa.
wiedza na temat tego, czy inwestycja się opłaca,
stały rozwój przedsiębiorstwa poprzez selekcję inwestycji,
możliwość ograniczania ryzyk działalności.
Pochłanianie dwutlenku węgla przez drzewa stanowi złożony proces zależny od wielu czynników, takich jak klimat,
rodzaj i wiek drzew. Klimat wpływa na tempo wzrostu, a różne gatunki mają zróżnicowaną efektywność
w pochłanianiu CO2. Młode drzewa są zazwyczaj bardziej efektywne, choć starsze przechowują więcej węgla.
Jednak proces ten działa w obie strony – drzewa podczas fotosyntezy pochłaniają CO2, ale również podczas
oddychania emitują go z powrotem. Rola drzew to jednak tylko część ekosystemu. Las to kompleksowy system,
w którym mikroorganizmy, gleba i różnorodność biologiczna pełnią kluczową rolę. To holistyczne
podejście jest kluczowe dla pełnego zrozumienia roli lasów w regulacji klimatu.
Poniżej opisane zostały wszystkie założenia przyjęte do obliczeń.
Zgodnie z dokumentem "Raport o stanie lasów w Polsce w 2023 roku" udział powierzchniowy [%] gatunków
panujących w lasach wszystkich form własności dla drzew liściastych wyniósł 31%. Największy
udział powierzchniowy mają sosny (59%), jednak ze względu na brak wskaźnika odpowiadającego warunkom
klimatycznym panującym w Polsce do obliczeń przyjęto lasy liściaste.
Współczynniki usuwania [t CO2/ha*rok] dla posadzonych lasów liściastych, dla drzewostanóww
wieku 0-20 lat w klimacie umiarkowanym to 11,8 (Bernal, B., Murray, L.T. & Pearson, T.R.H.
Global carbon dioxide removal rates from forest landscape restoration activities. Carbon Balance
Manage 13, 22 (2018)).
Średnia liczba sadzonek na hektar w tys. sztuk, w bioróżnorodnym lesie to 2 sztuki (Fundacja Las Na Zawsze)
Współczynniki usuwania [kg CO2/drzewo*rok] dla drzew liściastych wynosi: 5,9 [kg
CO2/drzewo*rok] i obliczony jest jako:
(współczynnik usuwania [t CO2/ha*rok] dla posadzonych lasów liściastych *1000)/ ( średnia liczba
sadzonek na hektar w tys. sztuk w lesie bioróżnorodnym *1000)
* wynik podany w CO2 z uwagi na brak pozostałych gazów cieplarnianych we wskaźniku krajowym, uwzględnia straty na przesyle energii
**dla 100% autokonsumpcji
Ślad węglowy (z ang. carbon footprint) to wielkość emisji gazów cieplarnianych wywoływana bezpośrednio lub pośrednio przez dany podmiot. Ślad węglowy może dotyczyć zarówno konkretnego produktu, jak i całego przedsiębiorstwa – określamy to jako ślad węglowy produktu lub ślad węglowy organizacji. Ślad węglowego obejmuje emisje:
Ślad węglowy wyrażony jest w ekwiwalencie CO2 (CO2e).
Poszczególne gazy cieplarniane, np. metan czy podtlenek azotu, mają różny wpływ na globalne ocieplenie. Aby zbadać ilość emisji i podać wartość śladu węglowego, należy wyrazić go w „ekwiwalencie dwutlenku węgla”. Ekwiwalent dwutlenku węgla wyraża ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, która wywołałaby taki sam efekt cieplarniany, co określona ilość innego gazu cieplarnianego.
Zostawianie śladu węglowego można przypisać różnym aspektom działalności człowieka. Biorąc pod uwagę emisje bezpośrednie, największa emisja gazów cieplarnianych powstanie w wyniku produkcji i spalania paliw kopalnych potrzebnych m.in. do wytwarzania energii elektrycznej i produkcji ciepła. Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny stanowią obecnie większość globalnych emisji gazów cieplarnianych. Oprócz energetyki i ciepłownictwa ślad węglowy generuje też m.in. przemysł, rolnictwo i transport. Więcej informacji w źródle: https://www.climatewatchdata.org/ .
Prawidłowe obliczanie śladu węglowego wymaga zastosowania określonej metodyki. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z gotowych narzędzi, takich jak kalkulator śladu węglowego EFL. Wystarczy wybrać określony przedmiot (do wyboru mamy: pojazdy lekkie, pojazdy ciężkie, fotowoltaikę oraz maszyny i urządzenia), a także uzupełnić wymagane dane dotyczące środków trwałych, w tym ilości i rodzaju zużywanej energii czy zużycia paliwa w skali roku. W przypadku aktywów zasilanych energią elektryczną może być konieczne określenie dodatkowych parametrów dotyczących pochodzenia zużywanej energii.
Obliczanie śladu węglowego pozwala nam lepiej zrozumieć nasz wpływ na zmianę klimatu oraz ułatwia obranie właściwego kierunku na drodze do redukcji emisji oraz w dalszej perspektywie – do neutralności klimatycznej. Jest to pierwszy i najważniejszy krok, umożliwiający określenie najbardziej emisyjnych obszarów w organizacji, które należy przeanalizować w pierwszej kolejności pod kątem redukcji śladu węglowego. Kolejnym krokiem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Można to zrobić poprzez m.in. optymalizację procesów (np. zwiększenie efektywności energetycznej), wdrożenie działań prośrodowiskowych lub realizację inwestycji.
Główną korzyścią jest redukcja emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych przez przedsiębiorstwo. Ponadto firma, która działa na rzecz ochrony środowiska i dąży do redukcji emisji gazów cieplarnianych, jest pozytywnie odbierana przez rynek i klientów, co pozwala jej zdobyć przewagę konkurencyjną. Troska o środowisko i zmiany klimatyczne jest zgodna z założeniami zrównoważonego rozwoju. Ponadto niskoemisyjne inwestycje są częściej dotowane ze środków europejskich, a dostępność warunki finansowania są bardziej korzystne niż pozostałych dzięki czemu można ograniczyć wydatki na rozwój przedsiębiorstwa.
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00
Koszt połączenia wg stawki operatora.Szukasz konkretnego produktu?
Zapytaj o ofertę