Które sektory gospodarki w Polsce i Europie dominują?
Największy przychód w Unii Europejskiej generuje przemysł – wynika z danych Eurostatu. Sprawdzamy, który sektor gospodarki dominuje w Polsce, a także gdzie Polacy oraz Europejczycy najczęściej znajdują zatrudnienie.
Wartość dodana brutto to nic innego jak wartość wyrobów i usług wytworzonych przez wszystkie podmioty, pomniejszona o koszty związane z ich wytworzeniem. Które sektory gospodarki Unii Europejskiej dominują nad innymi?
Unia Przemysłu
W 2019 roku przemysł był odpowiedzialny za niemal jedną piątą wartości dodanej brutto w Unii Europejskiej (19,7%) – wynika z danych Eurostatu. Równie wysokim wynikiem może „pochwalić się” handel hurtowy i detaliczny, transport, zakwaterowanie i przemysł spożywczy – 19,2%. Trzecią pozycję zajęła administracja publiczna, obrona narodowa, edukacja, służby zdrowia oraz działalność socjalna – 18,7%. W przypadku działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej jest to już „jedyne” 11,4%, a nieruchomości – 10,8%.
Sektory gospodarki w Polsce – które dominują?
W Polsce podział wygląda nieco inaczej. Liderem, jeśli chodzi o sektory gospodarki narodowej, jest handel hurtowy i detaliczny, transport, zakwaterowanie i przemysł spożywczy – wynika z danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej. W 2019 roku ten sektor odpowiadał za ponad jedną czwartą wartości dodanej brutto – 26%. Na drugim miejscu plasuje się przemysł (24,7%), a na trzecim administracja publiczna, obrona narodowa, edukacja, służba zdrowia i działalność socjalna (14,6%). Kolejne pozycje na liście gałęzi gospodarki w Polsce zajmują: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (8,6%), budowlanka (7,2%) i nieruchomości (5,5%).
Jak to wygląda w innych krajach? Ciekawe wyjątki
Interesujące wnioski przynoszą również dane dotyczące innych krajów Wspólnoty. Na przykład istnieją państwa, w których dominuje sektor administracji publicznej, obrony narodowej, edukacji, służby zdrowia i działalności socjalnej. Jest ich jedynie 5. Należą do nich: Francja (21,9%), Belgia i Szwecja (po 21,3%), a także Holandia (21,1%) i Dania (20,8%). Z kolei Luksemburg jest jedynym członkiem Unii Europejskiej, którego naczelna aktywność ekonomiczna to finanse i ubezpieczenia. Wygenerowały one aż 26,8% wartości dodanej brutto.
Zatrudnienie w sektorach gospodarki. Gdzie najwięcej pracowników?
Generowanie największych przychodów nie zawsze idzie w parze z zapewnieniem największej liczby etatów. W 2019 roku w Unii Europejskiej największe zatrudnienie dawał handel hurtowy i detaliczny, transport, zakwaterowanie i przemysł spożywczy – 24,6%. Niewiele mniej, bo 23,5% zatrudnionych Europejczyków pracowało w administracji publicznej, obronie narodowej, edukacji, służbie zdrowia i działalności socjalnej. Dopiero na trzecim miejscu plasuje się przemysł – 16,1%.
Sektor przemysłowy jest natomiast liderem zatrudnienia w Polsce (daje pracę aż 24,1% polskich pracowników). Na drugim miejscu w naszym kraju jest gałąź handlu hurtowego i detalicznego, transportu, zakwaterowania i przemysłu spożywczego, dająca zatrudnienie 22,8% Polaków. Na trzeciej pozycji znajduje się sektor administracji publicznej, obrony narodowej, edukacji, służby zdrowia i działalności socjalnej – pracuje w nim 20,3% osób.
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.