Dobre perspektywy dla przedsiębiorców
Trendy makroekonomiczne w I kwartale 2015 r. wskazują na dalszy, stabilny wzrost gospodarczy w naszym kraju. Poniżej podsumowanie głównych wskaźników gospodarczych przygotowane przez Marcina Nieplowicza, Głównego Ekonomistę EFL.
Co zadziało się w I kwartale 2015? Dane za I kwartał wskazują, że wzrost gospodarczy w tym roku przyspieszy do 3,7% z 3,4% za 2014 rok. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Sytuacja na rynku pracy poprawia się
Dane za marzec pokazały spadek stopy bezrobocia o 0,1 pp. w warunkach wyrównanych sezonowo. Oznacza to, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, ale tempo tej poprawy zaczyna się już stabilizować.
W dalszej części roku oczekuję stopniowego obniżania się stopy bezrobocia, podtrzymując prognozę, że finalna stopa bezrobocia na koniec grudnia wyniesie 10,4%. Oczekiwane jest także utrzymanie w kolejnych miesiącach rocznego wzrostu zatrudnienia w firmach przekraczającego 1 proc.
Rosną wynagrodzenia – utrzyma się dynamika konsumpcji
Równolegle ze stopniowym wzrostem zatrudnienia, regularnie rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. Mieliśmy w marcu najwyższą od lipca 2008 roku dynamikę realnych wynagrodzeń. Taki wynik, wraz z malejącym zagrożeniem bezrobociem, to bardzo silne
wsparcie dla utrzymania dynamiki konsumpcji na poziomie ok. 3,5% r/r dla całego 2015 roku.
Co więcej, dynamika sprzedaży detalicznej będzie stopniowo rosła w kolejnych miesiącach, głównie za sprawą dalszej poprawy na rynku pracy. Konsumpcję wspierać też będą dobre nastroje konsumentów, co pokazuje wysoka wartość publikowanego przez GUS bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,9% w IQ 2015
Warto podkreślić, że bardzo dobre wyniki w marcu osiągnęło przetwórstwo przemysłowe: wzrost o 9,6% r/r, po 6,6% w lutym. Taki wynik przetwórstwa świadczy, że marcowy skok produkcji (łącznie +8,8% r/r wg danych niewyrównanych sezonowo) nie jest tylko zdarzeniem statystycznym, ale już trwałą tendencją.
Oczekuję, że wyniki przemysłu w dalszej części roku w coraz większym stopniu będą wynikały z kontrybucji popytu krajowego. Odczyty PMI wskazują, że dynamika produkcji przemysłowej w II kwartale przyspieszy do ok. 6% z 4,9% r/r za I kwartał br.
Strefa Euro podnosi się
Przede wszystkim widać to w wynikach sprzedaży detalicznej, która w lutym wzrosła o 3,0% r/r, po 3,1% w styczniu, 2,1% r/r w IV kw. 2014 oraz średnio 1,1% za I-III kw. Następuje również poprawa w obrębie aktywności przemysłowej, co współgra z wcześniejszymi dobrymi odczytami wskaźników koniunktury PMI dla sektora przemysłowego strefy euro. Dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła w lutym do 1,6% r/r z 0,4% dla stycznia.
Dane te pokazują, że zaczął już działać mocny pakiet stymulacyjny w postaci niskich cen ropy, słabego euro oraz rozpoczętego przez EBC w marcu programu dodruku pieniądza. Co więcej, bieżące odczyty wskaźników koniunktury pozwalają oczekiwać, że ożywienie w obszarze wspólnej waluty będzie kontynuowane w dalszej części roku.
Wyraźna poprawa koniunktury w strefie euro powoduje, że pomimo kryzysu na Wschodzie, perspektywy dla polskiego eksportu i salda wymiany zagranicznej są relatywnie dobre.
Szczegółowe podsumowanie przygotowane przez Marcina Nieplowicza, Głównego Ekonomistę EFL, dostępne jest tutaj.
Newsletter 05/2015
Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera!
Spodobał Ci się artykuł i chcesz otrzymywać więcej ciekawych treści?
Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami i raportami specjalnymi, które pomogą Ci rozwijać Twój biznes.