24 lipca 2023

EFL wspiera jednoosobowe działalności gospodarcze i ułatwia dostęp do leasingu

EFL udostępnił leasing dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą już od pierwszego dnia od jej prowadzenia. Leasingodawca udzieli im finansowania na zakup sprzętu IT oraz samochodów osobowych.

– Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że na koniec ubiegłego roku w Polsce było zarejestrowanych 2,5 mln aktywnych działalności gospodarczych. Zdecydowana większość, bo aż 97% z nich, to mikro firmy, wśród których najczęściej występującą formą organizacyjną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to zatem ogromna część polskiego biznesu, która podobnie jak średnie czy duże przedsiębiorstwa chce się rozwijać poprzez inwestycje. A do tego konieczne są fundusze, których najczęściej w portfelu brak. Dlatego jako firma która od początku działalności, czyli od ponad trzech dekad, wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce, chcemy maksymalnie ułatwić dostęp do finansowania właścicielom najmniejszych podmiotów gospodarczych, aby mieli takie same możliwości wzięcia w leasing samochodów osobowego czy niezbędnego dziś sprzętu IT jak ich więksi koledzy – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Na jakich warunkach?

Nowa oferta finansowania EFL skierowana jest do firm zarejestrowanych jako jednoosobowe działalności gospodarcze, których właściciele mają nie mniej niż 25 lat. Nie ma żadnych wymagań co do głównego przedmiotu działalności – może to być m.in. szeroko rozumiana działalność IT, marketingowa, handlowa czy produkcyjna.

Klienci przy wpłacie początkowej na poziomie od 20% mogą ubiegać się o finansowanie w EFL samochodów osobowych lub dostawczych (nowych lub używanych) do kwoty 190 tyś. PLN netto oraz  sprzętu IT do  kwoty 24 tyś. PLN netto Oferta dotyczy leasingu operacyjnego i finansowego w walucie PLN lub EURO.

Leasing po pierwsze, po drugie, po trzecie

– Jedno z pytań, które w swojej karierze zawodowej słyszałem najczęściej, brzmi: czemu powinienem wybrać leasing? Powodów jest co najmniej kilka. Zaczynając od formalności, przez kwestie podatkowe, po wygodę – dodaje przedstawiciel EFL.

Po pierwsze, leasing najczęściej okazuje się łatwiejszym produktem do uzyskania niż inne formy finansowania. Wynika to z faktu, że leasingowana rzecz, np. samochód lub maszyna rolnicza, należy cały czas do leasingodawcy. To powoduje, że przy podpisywaniu umowy finansujący może sobie pozwolić na nieco mniejsze wymogi formalne wobec swoich klientów. Wszystkie wnioski są dokładnie oceniane pod kątem ryzyka, ale mniejsza ilość formalności, które należy spełnić, powoduje, że cały proces leasingowy jest krótszy i mniej skomplikowany niż procedura ubiegania się o kredyt bankowy.

Po drugie, „zmorą” każdego przedsiębiorcy są podatki, ale leasing pozwala na ich zasadnicze obniżenie. W przypadku leasingu operacyjnego korzystający z danego przedmiotu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie comiesięczne raty leasingowe – zarówno część kapitałową jak i odsetkową – oraz całą opłatę wstępną. Dzięki temu zmniejsza się wysokość podatku dochodowego do zapłacenia. Jeśli chodzi o leasing finansowy, w którym środek trwały zaliczany jest do majątku leasingobiorcy, podstawę opodatkowania leasingobiorcy obniża część odsetkowa rat.

Po trzecie, w ramach leasingu firmy mają do wyboru szereg atrakcyjnych usług dodatkowych, które normalnie musiałyby zapewnić sobie w ramach oddzielnych umów. Zaliczamy do nich m.in. ubezpieczenia. I mowa tutaj nie tylko o polisach komunikacyjnych, ale również majątkowych, assistance czy ochronie prawnej. Warto podkreślić, że z uwagi na szeroki zakres współpracy leasingodawców z zakładami ubezpieczeniowymi, ceny mogą być dużo niższe od tych, które wynegocjowałby przedsiębiorca indywidualnie.

EFL rozwija się szybciej niż rynek

EFL jest jedną z największych firm leasingowych w Polsce. W 2022 roku poradził sobie zdecydowanie lepiej niż cała branża. Spółka leasingiem i pożyczką sfinansowała aktywa o łącznej wartości blisko  8,7 mld zł, co oznacza 7 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. W tym samym czasie rynek odnotował  0,1 proc. wzrost rok do roku. Dobre wyniki Grupy EFL mają swoje przełożenie na udziały rynkowe. Na koniec 2022 roku udziały rynkowe Grupy EFL wyniosły 9,9 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosiły 9,3 proc.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Koszt połączenia wg stawki operatora.
Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  
Znajdź oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klienta EFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta