

23% polskich firm prognozuje wyższe przychody w wakacje. Inwestycje muszą poczekać
Główny indeks Barometru EFL na III kwartał br. wyniósł 51,5 pkt. i jest o 0,9 pkt. wyższy niż kwartał wcześniej. Wskaźnik utrzymuje się na poziomie powyżej ograniczonego rozwoju i wynosi 50 pkt. już niemal od dwóch lat, co wskazuje na stabilną sytuację w polskim sektorze MŚP. Mniej firm planuje więcej inwestycji (12% vs. 17% w II kwartale br.), ale więcej liczy na większą sprzedaż (23% vs. 14% w II kwartale br.). Zdecydowanie optymistyczniej swoją kondycję oceniają średnie przedsiębiorstwa, wśród których aż 40% liczy na większe przychody w III kwartale br. Wśród mikrofirm ten odsetek jest cztery razy niższy (10%).
– Trzeci kwartał roku to okres, w którym wiele firm naturalnie dostosowuje tempo działania do sezonu. W usługach i przemyśle obserwujemy najczęściej wakacyjne spowolnienie, z kolei takie sektory jak HoReCa czy handel sezonowy notują szczyt aktywności. W tym otoczeniu przedsiębiorcy działają nadal w warunkach podwyższonej niepewności gospodarczej, która towarzyszy nam już od kilku lat. Co istotne, inflacja w Polsce spadła poniżej 4%, a po pierwszych obniżkach stóp procentowych wiele firm, podobnie jak konsumenci, z uwagą śledzi posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i oczekuje kolejnych obniżek. Koszty finansowania pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co studzi zapał inwestycyjny i skłania przedsiębiorców do większej ostrożności. Zdecydowana większość firm koncentruje się dziś na utrzymaniu płynności i operacyjnej stabilności, co jest naturalną strategią w kwartale, który z definicji nie sprzyja podejmowaniu decyzji rozwojowych – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.
Stabilnie
Główny odczyt Barometru EFL na III kwartał 2025 roku wyniósł 51,5 pkt. i jest o 0,9 pkt. wyższy niż w II kwartale tego roku. Porównywalny poziom wskaźnika odnotowujemy niemal od dwóch lat (w IV kwartale 2024 roku wskaźnik wyniósł 50,4 pkt.). W ciągu tych miesięcy główny odczyt oscyluje w okolicach 50-52 pkt. A to oznacza, że cały czas pozostaje powyżej poziomu OR.
Próg OR to poziom ograniczonego rozwoju firm z sektora MŚP, który w Barometrze EFL wynosi co najmniej 50 pkt. Stanowi algorytm stworzony na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badania przedsiębiorców dotyczących 4 sfer: poziomu sprzedaży, planowanych inwestycji w środki trwałe, płynności finansowej i zapotrzebowania na zewnętrzne finansowanie. Przyjmuje wartości od 0 do 100, przy czym zagregowany wynik powyżej 50 pkt. oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju sektora MŚP, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne. Wartość wskaźnika na poziomie 51,5 pkt. oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.
Trzeci tegoroczny pomiar jest odrobinę lepszy niż wynik dla tego samego okresu rok temu – w lipcu 2024 roku wyniósł 51,2 pkt.
Mniej inwestycji
Analizując poszczególne obszary, które składają się na główny indeks Barometru EFL, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na mniejszy optymizm inwestycyjny. Grupa przedsiębiorców wskazujących na wzrost inwestycji w porównaniu do minionego kwartału jest mniejsza i wynosi 12%, podczas gdy w II kwartale 2025 roku było to 17%. Jednocześnie mniejsze jest grono przedstawicieli firm, które planują mniej inwestować (9%). Kwartał temu inwestycyjnych pesymistów było 16%. Najwięcej respondentów planuje jednak podobny poziom inwestycji (80%).
Większe przychody
W przypadku sprzedaży grupa optymistów wzrosła istotnie w porównaniu do poprzedniego kwartału. Obecnie 23% firm prognozuje większe przychody. W II kwartale br. taką opinię wystawiło 14% zapytanych. 9% firm spodziewa się skurczenia sprzedaży, co jest również lepszym wynikiem niż trzy miesiące temu, kiedy 15% zapytanych prognozowało spadek przychodów.
W ślad za nieco lepszymi prognozami sprzedażowymi idą lepsze prognozy dotyczące płynności finansowej. 22% respondentów spodziewa się jej poprawy, to jest o 8 p.p. więcej niż kwartał wcześniej. 9% firm obawia się pogorszenia kondycji finansowej, a 7 na 10 firm nie spodziewa się żadnych zmian w tym obszarze.
Najmniejsze firmy radzą sobie najgorzej
Analizując wskaźnik Barometru na III kwartał 2025 według wielkości przedsiębiorstw obserwuje się zmiany w stosunku do poprzedniego pomiaru. W przypadku firm mikro zaobserwowano nieznaczny spadek wartości wskaźnika Barometru o 0,8 pkt. (z 49,5 pkt. do 48,7 pkt.), zaś w przypadku firm małych – wzrost o 0,4 pkt. (z 51,2 pkt. do 51,6 pkt.). Średnie firmy mają się najlepiej i tutaj wynik nie spadł poniżej 50 pkt. od końca 2023 roku. Tym razem zanotowano największy wzrost, bo aż o 4,5 pkt. (z 51,3 pkt. do 55,8 pkt.).
***
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 1 do 30 czerwca 2025 roku.
Ostatnie artykuły w Biznes i Ty
Skontaktuj się z nami:
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00
Koszt połączenia wg stawki operatora.Szukasz konkretnego produktu?
Zapytaj o ofertę