6 marca 2018

EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre. Więcej sprzedawać zamierza niemal co druga firma

Aż 44 proc. przedstawicieli branży budowlanej prognozuje wzrost sprzedaży swoich produktów i usług w I kwartale br. – wynika z pierwszego tegorocznego pomiaru „Barometr EFL”.

Firmy budowlane nie tylko oceniły swoją sytuację zdecydowanie lepiej niż w poprzednim kwartale (+10 pp.), ale to jest najwyższy wynik tej branży od początku pomiaru Barometru. To znaczący, ale nie jedyny sygnał, że branża budowlana znajduje się w dobrej kondycji. W związku z tym, eksperci EFL prognozują, że dynamika leasingu maszyn budowlanych w 2018 roku wyniesie ok. 27,5 proc. r/r.

Kolejny optymistyczny sygnał wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu br. wzrost produkcji budowlanej i montażowej był najwyższym od kilku lat i wyniósł aż 34,7 proc. rok do roku.

Na taki wynik najbardziej zapracowały podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków (+38 proc. r/r) oraz jednostki zajmujące się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi (+36,9 proc. r/r).

Branża budowlana wchodzi na coraz wyższe obroty, czego pierwsze oznaki widzieliśmy już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas główny odczyt „Barometru EFL” dla budownictwa był najwyższy wśród sześciu badanych branż, a wysoka wartość wskaźnika wynikała przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. W pierwszym tegorocznym pomiarze optymizm firm budowlanych dotyczy przede wszystkich planowanej sprzedaży. Taka sytuacja to odzwierciedlenie zarówno bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych jak i optymistycznych nastrojów konsumenckich. Jednak jest jedno „ale” – hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Szansą są pracownicy zza wschodniej granicy, ale budownictwo nie jest jedyną branżą, która o nich musi zabiegać. Z podobną sytuacją mamy też do czynienia w automotive, logistyce czy handlu. Dlatego tym bardziej realizacja planów budowlanych może być zagrożona – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Już dawno tak wiele firm budowlanych nie leasingowało

Ważną informacją, która wskazuje na to, że branża budowlana będzie dynamicznie rozwijać się w tym roku, są wyniki rynku leasingu za 2017 roku. W ubiegłym roku firmy leasingowe sfinansowały maszyny budowlane o łącznej wartości 2,5 mld zł, co oznacza 27,8 proc. wzrost rok do roku.

Numerem jeden w finansowaniu sprzętu dla budownictwa jest EFL. Od stycznia do grudnia 2017 roku firma wyleasingowała maszyny budowlane o łącznej wartość 477 mln zł i wypracowała ponadrynkową dynamikę na poziomie 35 proc. r/r. Taki wynik pozwolił EFL wypracować aż 19 proc. udział w rynku.

Eksperci EFL prognozują, że dobra sytuacja w budownictwie utrzyma się w całym 2018 roku i w związku z tym dynamika leasingu maszyn budowlanych powinna być analogiczna do tej z ubiegłego roku – 27,5 proc. r/r.

Już dawno tak wiele MŚP nie planowało tak wiele… sprzedawać

Pierwszy tegoroczny główny odczyt „Barometru EFL”[1] wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów. Aż 38% mikro, małych i średnich firm – dwa razy więcej niż rok temu i najwięcej od prawie 2 lat – planuje więcej sprzedawać.

[1] Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 1-9 lutego 2018 r.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Koszt połączenia wg stawki operatora.
Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  
Znajdź oddział
Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klienta EFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta