21 stycznia 2019

Start-upy unowocześnią administrację publiczną? Rusza GovTech!

Rynek zamówień publicznych zostanie otwarty dla startupów technologicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Czy administrację publiczną czeka cyfrowa rewolucja?

Powiedzmy sobie szczerze – administracja publiczna nigdy nie była liderem innowacji. W czasach gdy technologie rozwijają się tak szybko jak nigdy wcześniej, a obywatele coraz więcej czasu spędzają w sieci, instytucje publiczne mają dużo do nadrobienia. Rozwiązaniem tych problemów ma być GovTech Polska czyli projekt, którego celem jest “znalezienie innowacyjnych rozwiązań rzeczywistych wyzwań polskiej administracji publicznej z zastosowaniem najnowszych rozwiązań programistycznych”. Ponadto GovTech Polska ma wypracować “modele współpracy administracji publicznej z innowatorami” oraz sprawić, że “pieniądze wydawane na realizację zadań państwa trafiały także do start-up’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które zaproponują administracji najbardziej efektywne i nowatorskie rozwiązania”.

Pierwszy krok został podjęty 12 listopada w polskiej ambasadzie w Paryżu. Tego dnia podpisane zostało porozumienie GovTechu ze szkockim odpowiednikiem – CivTechem. W liście intencyjnym czytamy, że celem porozumienia jest stworzenie partnerstwa na bazie wymiany wiedzy, wspólnych wartości i wspólnego zamiaru, jakim jest wprowadzenie rewolucji cyfrowej do sektora publicznego. Przedstawiciel szkockiego CivTechu cytowany w komunikacie prasowym podkreślał, że „pionierskie programy govtechove z krajów takich jak Anglia, Szkocja, Finlandia czy Singapur pokazały, że współpraca administracji z innowatorami nie tylko przynosi korzyści obu stronom, ale przede wszystkim służy obywatelom”.

Na stronie projektu www.govtech.gov.pl już teraz znajdują się konkretne wyzwania z którymi zmaga się administracja publiczna. Wśród nich jest m.in aplikacja wspierająca walkę z przemytem przy wykorzystaniu technologii rozpoznawania obrazów czy inteligentna wyszukiwarka baz danych dla administracji. Poszukiwane rozwiązania mają przełożyć się na lepsze funkcjonowanie państwa oraz poprawić jakość życia nas wszystkich.

Jakie będą efekty podpisanych porozumień dowiemy się wkrótce. Tymczasem wszystkich właścicieli softwarehouse’ów, startupów technologicznych i innowatorów zachęcamy do odwiedzenia strony projektu i śledzenia informacji o aktualnych wyzwaniach.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X