11 lutego 2019

Rosną koszty prowadzenia firmy

W styczniu Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat cen usług bankowych skierowanych do MŚP. Wnioski płynące z lektury dokumentu raczej nie ucieszą przedsiębiorców.

NBP przeanalizował w swoim raporcie ceny podstawowych usług skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Wyniki nie napawają optymizmem – w ciągu ostatniego roku ceny właściwie wszystkich usług wzrosły. Z dokumentu dowiadujemy się, że koszt prowadzenia rachunku dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wzrósł o 14 groszy miesięcznie, a przelewy zlecane w oddziałach banku podrożały o 10 groszy. Banki podniosły również prowizje od innych czynności dokonywanych w placówkach bankowych, np. wypłat gotówki i korzystania z wpłatomatów. Bez zmian pozostały za to ceny przelewów internetowych.

Podwyżki cen objęły także małe i średnie przedsiębiorstwa, które za prowadzenie rachunku płacą średnio o ponad 2,22 zł więcej niż przed rokiem. Podrożały także przelewy, zarówno dokonywane w placówkach jak i zlecane przez Internet. Więcej będzie trzeba także zapłacić za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale oraz za korzystanie z karty debetowej.

Jak podkreślają eksperci, obecne podwyżki to dopiero początek. Banki, dotychczas zarabiające głównie na obrocie kapitałem, coraz częściej muszą szukać innych źródeł dochodu. Przyczyną są rosnące koszty wynagrodzeń, energii czy inwestycje w coraz nowocześniejsze systemy elektroniczne.

Podwyżki, zgodnie z prognozami ekspertów, wywołał również podatek bankowy. Tak jak przypuszczano, banki umiejętnie przerzucają jego koszt na klientów, najczęściej właśnie poprzez podnoszenie opłat za podstawowe usługi.

Na korzyść przedsiębiorców działa fakt, że na rynku usług bankowych wciąż jest duża konkurencja, dzięki czemu dalsze podwyżki, choć nieuniknione, nie będą bardzo drastyczne. Bankowcy czują również na plecach oddech fintechów, które łakomym okiem spoglądają w stronę przedsiębiorców, którzy są bardzo atrakcyjną grupą klientów.

Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy ekspertów się sprawdzą i ewentualne dalsze podwyżki nie będą bardzo drastyczne.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X