7 stycznia 2019

Pakiet dla MŚP – aż 50 ułatwień dla przedsiębiorców!

Posłowie jednogłośnie przyjęli ustawę wprowadzającą uproszczenia dla przedsiębiorców. Jakie zmiany nas czekają?

Nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) to prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł. To kolejne – po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu – nasze przepisy, które mają ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Pakiet skierowany jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorców. Zaproponowane rozwiązania w przeważającej większości zaczną obowiązywać w 2019 r., a poszerzenie kategorii ‚małego podatnika’ – od 2020 r.” – tyle wiemy z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Celem wprowadzanych zmian jest zmniejszenie obciążenia firm i poprawa ich płynności. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa każda zmiana oparta jest na postulatach przedsiębiorców i ma oparcie w rzeczywistym funkcjonowaniu firm. Przyjrzyjmy się zatem na jakie ułatwienia będą mogli liczyć właściciele firm.

Jednym z częściej opisywanych w mediach rozwiązań jest możliwość wliczenia pracy współmałżonka do kosztów uzyskania przychodu. To zmiana wprowadzona z myślą o rodzinnych mikro przedsiębiorstwach. W myśl nowych przepisów wynagrodzenie wypłacane żonie lub mężowi będzie wliczane do kosztów uzyskania przychodu – tak jak wynagrodzenie każdego innego pracownika.

Zmiany obejmą również kwestie związane z BHP. Dotychczas pracodawca musiał pokryć koszt szkolenia BHP dla wszystkich pracowników. Po zmianach ponad 5 milionów pracowników najbezpieczniejszych branż zostanie zwolnionych z obowiązku przechodzenia okresowych szkoleń. Zmiana dotyczy przede wszystkim pracowników administracyjno-biurowych i będzie formą dopasowania krajowego prawodawstwa do dyrektywy Rady UE, która nakazuje objęcie pracowników okresowymi szkoleniami tylko w koniecznych i uzasadnionych przypadkach. Ustawa zwiększa także próg powyżej którego pracodawca musi zatrudnić specjalistę od BHP. Dotychczas ta liczba wynosiła 20 osób, po zmianach wzrosła do 50. Zmiana dotyczy tylko pracodawców zakwalifikowanych do niskich kategorii ryzyka.

Nowe prawo to także korzystniejsze rozwiązania finansowe. W myśl nowych przepisów łatwiej będzie zostać tzw. “małym podatnikiem”. Próg sprzedaży uprawniający do tego tytułu został podniesiony z 1.2 do 2 milionów euro. Status “małego podatnika„ daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

Łatwiej będzie także skorzystać z ulgi na złe długi – termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należnych pieniędzy, do skorzystania z niej został skrócony ze 150 do 90 dni.

Pozostałe zmiany dotyczą m.in funkcjonowania spółek z.o.o, ujednolicenia formularzy deklaracji podatkowych, zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców czy możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 milionów złotych.

Uchwalone przepisy to z pewnością krok w dobrą stronę i wielu przedsiębiorców przyjmie je z radością. Mamy nadzieję, że przy dalszym tworzeniu prawa głos właścicieli firm będzie równie chętnie słuchany.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X