4 marca 2019

Czy Brexit dotknie polskich przedsiębiorców?

Skutki tak zwanego twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do którego może dojść już 29 marca, będą odczuwalne w wielu firmach. Czy dotkną również polskich przedsiębiorców?

Jedno z podstawowych pytań, które zadają sobie przedstawiciele firm zajmujących się handlem i dystrybucją, dotyczy tego, co stanie się z towarami polskich producentów, które są sprzedawane na brytyjskim rynku.  Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii dominują maszyny, urządzenia, sprzęt elektryczny i elektrotechniczny, sprzęt transportowy (m.in. samochody i części do nich) oraz artykuły spożywcze oraz przemysłowe.  Nie wiadomo, kto miałby się nimi zająć i na czyj koszt. Prawdopodobnie będzie trzeba je wycofać ze sprzedaży i  oclić. Analogiczna sytuacja może dotyczyć angielskich produktów oferowanych na naszym rynku.

Twardego brexitu obawia się również branża transportowa oraz korzystający z jej usług przedsiębiorcy. Rezygnacja tysięcy polskich przewoźników z tego kierunku może skutkować wielomiesięcznym chaosem i odbić się na sytuacji finansowej firm. Kolejne problemy, na które wskazują przedstawiciele branży, to: przeciągające się kontrole celne, wydłużony czas dostawy, konieczność wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, licencji na transport międzynarodowy, praw jazdy oraz innych regulacji dotyczących czasu pracy i odpoczynku kierowców zawodowych.  Warto zaznaczyć, że polskie firmy stały się w ostatnich latach liderem na rynku przewozów na Wyspach. Statystyki mówią już o prawie 500 000 polskich pojazdach, które w ciągu roku wjeżdżają do Wielkiej Brytanii.

W przypadku twardego brexitu musimy również liczyć się z tym, że Wielka Brytania stanie się krajem o nieodpowiednim stopniu ochrony danych osobowych. Firmy przekazujące dane do tego kraju będą musiały pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach, a przede wszystkim skorzystać z podstaw wskazanych w art. 46 unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

801 404 444

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00

Napisz

Masz pytania?

Otwórz chat

Szukasz konkretnego produktu

Zapytaj o ofertę

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X