21 listopada 2019

Ładunek, który dowiezie się sam – czy da się zrobić na tym biznes?

Automatyczny, autonomiczny, bezkolizyjny transport towarów w halach magazynowych i przemysłowych? Polska firma VersaBox udowadnia, że wózki widłowe XXI wieku mogą działać bez przeszkód, odciążając siłę ludzkich mięśni, przynosząc oszczędności i poprawiając bezpieczeństwo.

Firma VersaBox powstała w 2013 roku. Rozpoczynała od projektowania, tworzenia i dostarczania spersonalizowanych rozwiązań automatyki przemysłowej dla firm. W pewnym momencie w głowach założycieli pojawił się pomysł stworzenia robotów, które będą samodzielnie poruszać się między ludźmi. Powstały dwa prototypy. Pierwszy stworzono dla operatora komórkowego – przemieszczał się po galerii handlowej i wzbudzał zainteresowanie najnowszą ofertą. Drugim był robot-concierge, który pozwalał zamówić taksówkę czy zarejestrować wizytę w biurowcu.

Przełomowym momentem był 2015 rok. Wówczas firma otrzymała zlecenie przygotowanie zautomatyzowanego robota do przenoszenia pudełek na hali magazynowej. Takie urządzenia już istniały, jednak nie spełniały niezbędnych oczekiwań. VersaBox stworzył prototyp, a następnie przez rok prezentował go na konferencjach. Zainteresowanie przedsiębiorców było bardzo duże, dlatego z ich pomocą udoskonalono produkt, tak by spełniał wszystkie wymagania w praktyce.

autonomiczny wozek widlowy

Finalnie powstał flagowy produkt firmy – w pełni autonomiczny system, który transportuje towary z punktu A do punktu B. Na system VersaBox składa się hardware, software, jak również sam pojazd. Pracownik umieszcza na nim towar (na przykład surowce, podzespoły, gotowe produkty) i wskazuje, dokąd ma pojechać. „Wózek” wykonuje swoje zadanie – mimo, że nie kieruje nim człowiek, potrafi sprawnie ominąć pracowników, palety i półki.

VersaBot (bo tak nazywa się się urządzenie VersaBox) ma wymiary 70 x 161 x 36 cm. Jego udźwig to 500-700 kg. Baterie wystarczają na co najmniej 8 godzin pracy. Pojazd z niemal rozładowaną baterią sam udaje się do stacji ładowania. Jak zauważa producent, inwestycja zwraca się nawet po około 11 miesiącach (cena jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb zamawiającego, a czas jest tym krótszy, im wyższe są koszty pracy w danym kraju).

Podstawowa zaleta VersaBota to nie tylko możliwość zredukowania wydatków. System jest również sposobem na jeden z największych problemów firm – niedobór i rotację pracowników. Poza tym pozwala lepiej wykorzystać potencjał zespołu przy innych zadaniach. Jak zauważają przedstawiciele firmy, autonomiczne pojazdy takie jak VersaBot to integralna część rewolucji przemysłowej. Pozwalają zintegrować ze sobą wszystkie procesy w przedsiębiorstwie – wymiany informacji, zarządzanie łańcuchem dostaw czy kontroli procesów.

autonomiczny wozek widlowy

Obecnie największe zainteresowanie rozwiązaniem VersaBox przejawiają przedsiębiorcy zagraniczni – najczęściej z branży automotive, FMCG czy meblarskiej. Zwykle mają w Polsce swoje  oddziały, w których wdrażają rozwiązania marki, a następnie przenoszą je również do innych krajów, na przykład Czech, Niemiec czy Portugalii. Firma działa w Warszawie. Początkowo tworzyło ją 4 wspólników. Teraz zatrudnia 35-40 pracowników. W najbliższych latach VersaBox chce jeszcze bardziej wzmocnić swoją międzynarodową pozycję.

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

801 404 444 Koszt połączenia wg stawki operatora.

Napisz

Szukasz konkretnego produktu?

Zapytaj o ofertę  

Znajdz oddział

Jesteś już naszym klientem?

Skorzystaj z

Portal klientaEFL

lub przejdź do sekcji

Obsługa Klienta
X